06 stycznia 2017 17:13 | Aktualności

MĘDRCY ŚWIATA, MONARCHOWIE ...- ORSZAK TRZECH KRÓLI

Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym- należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół - już    w III wieku w Kościele Wschodnim i w IV wieku w kościele Zachodnim. Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominane jest wówczas wydarzenie opisane w Ewangelii Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Nowonarodzonemu Jezusowi i przynieść Mu dary.

W dniu 6 stycznia 2017 r. uczniowie naszej szkoły wraz z całymi rodzinami, pomimo szczypiącego w nos mrozu, po raz drugi wzięli udział w „Orszaku Trzech Króli”. Dzieci, tak jak Mędrcy – Magowie ubrani byli       w strojne szaty i korony na głowach. Ksiądz proboszcz Marek Plewniak wyszedł po przybyłych Mędrców i ze śpiewem kolędy „Mędrcy świata” wszyscy weszli do świątyni, gdzie rozpoczęła się Msza Święta. W czasie kazania ksiądz wspomniał o królach podążających do stajenki betlejemskiej z Azji, Mołdawii i Etiopii. Mieli na sobie powłóczyste szaty, korony na głowach lub turbany i nosili imiona Kacper, Melchior i Baltazar. Tak naprawdę nie wiemy do końca ilu ich było. Kacpra przedstawiano jako młodzieńca bez brody, Melchiora jako siwobrodego starca, a Baltazara jako człowieka o ciemnym kolorze skóry.  Pod koniec Mszy Świętej odbyło się poświęcenie kredy, kadzidła i wody. Po skończonej Eucharystii wszyscy oddali pokłon  Dziecięciu i zaśpiewali wspólnie kolędy Wśród nocnej ciszy, Pójdźmy wszyscy do stajenki, O gwiazdo  betlejemska  przy dźwiękach gitary, na której grała absolwentka naszej szkoły Monika Mączyńska powierzając Mu to co najcenniejsze dla nich zdrowie i czyste serce. Mszę św. swoim graniem na skrzypcach uświetniała absolwentka naszej szkoły Katarzyna Kabała.

ORSZAK TRZECH KRÓLI