SZKOŁY PODSTAWOWEJ W WILCZKOWICACH

SmileMrugnięcieSmile

Już przed wiekami zwyczajem się stało,

że możni ludzie i bogate instytucje wspierały szkolnictwo i naukę.

W czasach obecnych sponsorowanie szkół jest szczególnie widoczne.

Szkoła w Wilczkowicach zawdzięcza bardzo wiele

niżej wymienionym sponsorom.

Koło  Łowieckie "ROSOCHY"  - Zagnańsk

Tomasz Dobrowolski - Końskie

Dyrektor Zbigniew Kowalczyk w imieniu wszystkich nauczycieli,

dzieci i rodziców składa serdeczne podziękowanie w/w darczyńcom

za pomoc jaką okazali szkole.

Smile

Dziękujemy również tym, którzy przekazali 1% swojego podatku na rzecz szkoły.

Smile

DZIĘKUJEMY !!!

Numer konta Rady Rodziców :

Bank Spółdzielczy w Końskich

Oddział w Radoszycach

Adam Jabłoński – artysta światowego formatu

Adam Jabłoński ur. 29.04.1936 r. w Wilczkowicach, jest artystą plastykiem, dyplomowanym technologiem szkła, zajmującym sie twórczością w tej dziedzinie od 1952 r. Według własnej technologii zbudował pięć hut szkła i stworzył szklarską szkołę mistrzostwa artystycznego, w której wykształcił kilkudziesięciu uczniów. Mistrz jest nie tylko twórcą unikalnych wyrobów artystycznych, ale również najwyższej klasy technologiem produkcji szkła unikatowego, mającym na swoim koncie kilkadziesiąt patentów[1].

Oryginalne wyroby sygnowane „A. Jabłoński” cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem na wszystkich kontynentach. Eksportowane do kilkunastu krajów świata zdobyły wyjątkową popularność nawet w najbardziej znanych ośrodkach szklarskich: we Włoszech, Skandynawii, Francji, USA, Kanadzie, Chinach. Wysoki poziom prac sprawił, że artysta zapraszany jest do udziału w wielkich, światowych wystawach, gdzie osiągał z reguły najbardziej prestiżowe nagrody, złote medale, których zdobył już dwanaście[2].

Mistrz ceni sobie jednak najbardziej zaproszenie do słynnego amerykańskiego Muzeum Szkła w Corning, które też zakupiło do swoich zbiorów sporą kolekcję jego prac. Adam Jabłoński jest jedynym artystą z dawnego bloku wschodniego, którego prace znalazły sie w tej, ogromnie cenionej w świecie, kolekcji szkła unikatowego, kosmicznego i artystycznego[3].

Podstawą sukcesów wybitnego rękodzielnika są ogromne wymagania, jakie stawia swoim wyrobom. Hutę mogą opuszczać jedynie prace oryginalne o najwyższym poziomie technicznym i estetycznym. Satysfakcję sprawiają mu jedynie prace skomplikowane, trudne do wykonania, nowatorskie. Wazony, świeczniki, elementy dekoracyjne i rzeźby, patery, popielnice, koszyki, lampy oliwne, szklane owoce i ciężkie przyciski do papieru posiadają piękne, unikalne kształty i niezwykle bogatą kolorystykę. Tak znakomity artysta jak Adam Jabłoński może wykonać dowolną pracę w każdym kolorze[4].

Szklane arcydzieła A. Jabłońskiego kupują ludzie zamożni i znani, królowie, prezydenci i premierzy, m.in. Szwecji, Hiszpanii, Francji, USA, Rosji. Prezydenci RP niejednokrotnie zamawiali unikalne prace artysty, aby przekazywane wybitnym osobistościom godnie reprezentowały polską sztukę. Prof. dr Franciszek Midura Przewodniczący Rady Fundacji Rozwoju Rzemiosła Artystycznego znawca polskiego i światowego rzemiosła artystycznego oceniając dorobek Adama Jabłońskiego stwierdził, że należy on niewątpliwie do najwybitniejszych mistrzów szkła na starym kontynencie[5].

Pan Adam Jabłoński pamięta o swoich korzeniach, szczególnie o szkole podstawowej, której był uczniem. Wielokrotne wizyty w szkole pamiętają wszystkie dzieci i nauczyciele. Pan Adam w czasie spotkań, wspominał o latach spędzonych w szkole, opowiadał o swojej pracy, twórczości, dokonaniach i osiągnięciach. Uczniowie zawsze otrzymywali mnóstwo słodyczy, a szkoła znaczne środki finansowe i materiale, np. sprzęt muzyczny – pianino, akordeon, galerię kryształów.

[1] Wypowiedź prof. dr Franciszka Midury - Przewodniczącego Rady Fundacji Rozwoju Rzemiosła Artystycznego. Fragmenty pochodzą z folderu: A. i K. Jabłońscy. Huta kryształów artystycznych i unikatowych.

[2] Tamże.

[3] Tamże.